smycz do biegania z psem

Bieganie z psem – od czego zacząć?

Bieganie to ostatnio bardzo modny sport wśród tzw. zwykłych zjadaczy chleba. Biegają osoby niemal w każdym wieku, a niejeden z nich zastanawia się, czy nie zabrać ze sobą na trening swojego czworonożnego przyjaciela. Zobaczmy, czy bieganie z psem, to dobry pomysł.

Czy każdy pies może biegać?

Bieganie z psem to dobry pomysł pod warunkiem, że nasz pies lubi biegać i jest odpowiedniego rozmiaru. Bieganie ze zbyt małym psem może spowodować jego ogromne zmęczenie, bo małe nóżki nie są przystosowane do dłuższych dystansów. Z kolei bieganie z dużym psem może być dla niego równie męczące, gdyż duży pies jest zwykle cięższy i podczas biegu jego stawy mogą być za bardzo obciążone. Najlepszym psem do biegania jest pies średniej wielkości np. Beagle, Dalmatyńczyk, Wyżeł czy Husky. Dobrze w bieganiu radzą sobie również średniej wielkości kundle, które bardzo lubią intensywny ruch.

Bieganie z psem – zacznij od krótkich dystansów

Bieganie dla wielu psów jest formą zabawy, a ruch jest dla nich czymś tak naturalnym, że chętnie towarzyszą swoim właścicielom w treningach biegowych. Należy jednak pamiętać, że pies, który do tej pory nie miał możliwości spędzać dużej ilości czasu w ruchu lub był przyzwyczajony do kanapowego trybu życia, nie jest gotowy do tego, by od razu pokonać długi dystans w szybkim tempie. Pies, tak jak i człowiek, musi zacząć od niższego tempa i krótszych dystansów, a dopiero potem, gdy nabierze kondycji, może biegać długo, szybko i daleko.

Jakie akcesoria do biegania z psem wybrać?

Zanim wyruszysz na pierwszy trening biegowy z psem pamiętaj, żeby zadbać o odpowiednie akcesoria do biegania z psem. Konieczna jest smycz do biegania z psem, dzięki której będzie on bezpieczny. Nie można biegać z psem w kolczatce czy smyczy zaciskającej się, bo może to być niebezpieczne dla psiego zdrowia. Lepiej wybrać smycz do biegania dla psa, którą można łatwo przymocować do pasa i zapewnić sobie wygodę podczas biegu. Warto sprawdzić, czy jest to smycz z amortyzatorem, która z niweluje szarpnięcia i zapewni najwyższy komfort w trakcie biegu.

Szelki dla psów MANTRAILING
Obroża dla psa – rodzaj zapięcia
Smycz do biegania z psem
smycz dog trekking
smycz z amortyzatorem

Bieganie z psem – o czym jeszcze pamiętać?

Planując bieganie z psem należy zadbać nie tylko o właściwy plan treningowy i akcesoria do biegania z psem, ale również o odpowiednią dietę. Pies, który ma większe zapotrzebowanie na energię powinien być dobrze odżywiany. Nie może w niej zabraknąć posiłków, które zapewnią nie tylko odpowiedni poziom energetyczny, ale również będą bogate w witaminy oraz makro i mikroelementy. Nie możemy zapominać również o uzupełnianiu płynów. Miska wody po bieganiu, a najlepiej w przerwie biegu, to konieczność i nie można o niej zapominać.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik o tym, jak zacząć biegać z psem przypadł Ci do gustu i już wiesz, co zrobić, by bieganie z psem weszło do Twojej codziennej dawki ruchu. A jeśli nie lubisz biegać, to może postawisz na dogtrekking czyli wędrówki po bezdrożach w towarzystwie swojego czworonożnego przyjaciela? Tutaj również sprawdzą się akcesoria do biegania z psem, o których pisaliśmy wyżej.