jak dobrać obrożę dla psa

Jak dobrać obrożę dla psa?

 

Obroża to jedno z podstawowych psich akcesoriów. Właściwy wybór obroży ma ogromne znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa psa. Zadbaj więc o to, by obroża dla psa była jak najlepiej dopasowana do jego potrzeb. Sprawdź jak dobrać obrożę dla psa.

Jak wybrać obrożę dla psa?

Wybór obroży dla psa to zadanie, przy którym powinny być brane pod uwagę cztery główne parametry: długość obroży dla psa, jej szerokość, rodzaj zapięcia oraz materiał, z którego została ona wykonana.

Szerokość obroży dla psa

Szerokość obroży dla psa jest istotna z kilku powodów. Jeśli obroża będzie zbyt szeroka, to może krępować ruchy psa tworząc pewnego rodzaju kołnierz. Poruszanie się w takiej obroży nie tylko nie jest przyjemne, ale może również powodować otarcia na psim karku. Z drugiej strony, obroża nie powinna być również zbyt wąska, żeby nie wbijać się w skórę i nie przyduszać jego krtani, gdy pies pociągnie mocniej.

Długość obroży dla psa

Drugim parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest długość obroży dla psa. Obroża nie powinna być ani zbyt krótka, ani zbyt długa. Jeśli będzie za mała, to jej zapięcie będzie powodować ucisk na psiej szyi, co może powodować przyduszanie i wbijanie się obroży w skórę. Jeśli będzie zbyt długa, to może zsunąć się z psiej szyi, co może być niebezpieczne zarówno dla psa, jak i osób znajdujących się wokół niego.

Najlepiej, żeby obroża była ciut dłuższa od obwodu szyi czworonoga. Luz, który powinien zostać po zapięciu obroży, nie powinien być ani zbyt mały, ani zbyt duży. Jego wielkość najlepiej sprawdzić przy użyciu palców. Jeśli po zapięciu obroży możemy pod nią swobodnie wsadzić 2 palce, to znaczy, że obrożą ma odpowiednią długość.

Obroża dla psa – rodzaj zapięcia

Obroże dla psów mogą być zapinane na kilka różnych sposobów. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zapięcie na sprzączkę, taką jak w pasku. Zaletą takiego zapięcia jest jego trwałość oraz możliwość dokładnego dopasowania obroży do obwodu szyi psa. Niektórzy wybierają również obroże na zatrzask. Takie zapięcie przyspiesza zapinanie obroży, ale nie jest polecane dla dużych psów, które ciągną podczas spacerów, bo plastik łatwo się łamie i pies może się odpiąć z obroży.

Materiał, z którego wykonana jest obroża

Ostatnią rzeczą, na którą powinniśmy zwracać uwagę, jest materiał, z którego została wykonana obroża. Powinien on być wytrzymały, ale przy tym miękki i przyjemny w dotyku. Idealny byłby taki, który nie chłonie wilgoci, łatwo się czyści i nawet w upalne dni zapewnia skórze pod obrożą komfort w trakcie użytkowania.

Te parametry świetnie spełnia obroża dla psa skórzana, obroża z neoprenu czy inne obroże z materiałów odpornych na brud, szybkoschnących, wytrzymałych i elastycznych.

Inne parametry ważne przy wyborze obroży dla psa

Oprócz wymienionych powyżej czterech podstawowych parametrów, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, które mogą podnieść użyteczność obroży dla psa. Na uwagę zasługuje obroża dla psa z imieniem i/lub adresówką czy odblaskowa dla psa czy obroża, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo pupila w nocy i gdy się zgubi.