jak zmierzyć psa do szelek

Jak zmierzyć psa do szelek?

Szelki dla psa to produkt, z którego korzystają zarówno małe psiaki, jak i duże psy myśliwskie czy innych dużych ras. Jeśli chcesz, by szelki dla psa dobrze leżały i zapewniały pupilowi komfort, to musisz zadbać o to, by były odpowiednio dopasowane. Zanim więc zamówisz szelki dla psa musisz odpowiednio zmierzyć psa do szelek. Zobacz, jak zrobić to dobrze.

Jak mierzyć psa? – potrzebne akcesoria

Mierzenie psa powinieneś rozpocząć od przygotowania odpowiednich narzędzi. Najlepiej zmierzyć psa centymetrem krawieckim, który w łatwy sposób pozwoli dobrze wziąć miarę. Przyda się również kartka i długopis, by zapisać zebrane wymiary lub tabela rozmiarów szelek, które masz w planie kupić. Nasze doświadczenie pokazuje, że nawet mając tabelę rozmiarów szelek, lepiej zapisać psie wymiary, by móc łatwiej porównać je z rozmiarówką danej marki. Każdy producent posiada bowiem własne tabele rozmiarów i choć ogólnie można powiedzieć, że dla małego psa lepiej kupić szelki w rozmiarze XS, a dla dużego np. labradora czy owczarka niemieckiego w rozmiarze XL, to jednak zawsze lepiej zmierzyć psa do szelek przed zamówieniem konkretnego produktu.

Jak zmierzyć psa do szelek? – najważniejsze wymiary

Mając przygotowany miękki centymetr, kartkę i długopis, możesz przystąpić do mierzenia psa. Miarę musisz wziąć, gdy pies znajduje się w pozycji stojącej wyprostowanej. Nie należy mierzyć psa, gdy leży, bo jego ciało układa się wtedy w inny sposób.

Pierwszym wymiarem, który musisz wziąć jest obwód klatki piersiowej. Na poniższym rysunku pokazującym jak mierzyć psa do szelek jest on oznaczony literą B. Aby dobrze zebrać miarę pamiętać, by mierzyć psa tuż za przednimi łapami.

Drugim istotnym wymiarem będzie obwód szyi. Nie chodzi jednak o obwód szyi, który sprawdzasz, gdy myślisz o zakupie standardowej obroży. W tym przypadku lepiej sprawdzi się miara niżej, u nasady karku, gdzie zmierzysz obwód szyi w jej najszerszym miejscu. Na poniższym obrazku miejsce wzięcia miary oznaczone jest literą A.

Jak dopasować rozmiar szelek dla psa?

Skoro już wiesz, jak zmierzyć psa do szelek i masz zapisane jego wymiary, to czas dobrać odpowiedni rozmiar szelek. Musisz mieć świadomość, że różne modele szelek mają różną rozmiarówkę, dlatego uważnie przyjrzyj się tabelom rozmiarów dla konkretnego modelu. Inaczej bowiem będą dobierane szelki guard, a inaczej szelki treningowe czy szelki dla małego psa. Różne rozmiary stosują też różni producenci, więc inne zakresy wymiarów będą miały szelki TrueLove, a inne szelki Niggeloh, a jeszcze inne szelki HUGGY DOGGY.

Pamiętaj, że dobierając szelki dla psa, do obwodu psa powinniśmy dodać niewielki zapas, najlepiej 2-3 cm. Jest to niezbędne, by szelki nie uciskały Twojego pupila i nie powodowały dyskomfortu podczas użytkowania. Warto też pamiętać, że dokładna analiza tabeli z rozmiarami jest szczególnie istotna, gdy Twój pies jest na pograniczu rozmiarów. W takiej sytuacji lepiej wziąć szelki nieco większe, które można dopasować z pomocą regulowanych pasków, niż za małe, których już nie da się powiększyć.

Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik pozwoli Ci łatwo zmierzyć psa do szelek, a następnie wybrać odpowiednie szelki, które zapewnią mu pełną swobodę ruchu i komfort. Przejrzyj dostępne u nas szelki dla psa i znajdź najlepsze szelki dla swojego czworonoga.

Podobne wpisy