Psy myśliwskie – najpopularniejsze rasy

Od pokoleń psy myśliwskie pomagały ludziom w polowaniach na zwierzynę. Dzięki swoim specyficznym predyspozycjom mogły szybciej, lepiej i dokładniej namierzyć kryjące się zwierzęta, czym zyskiwały sobie wdzięczność człowieka i dostawały w nagrodę wikt i schronienie. We współczesnym świecie psy myśliwskie nadal pomagają w polowaniach, ale coraz częściej są także naszymi domowymi pupilami. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, że psy danej rasy to psy myśliwskie, dlatego przygotowaliśmy ten krótki przewodnik po rasach psów myśliwskich.

Rasy psów myśliwskich – podział

Psy myśliwskie możemy podzielić na grupy według kilku różnych kryteriów. Jeśli weźmiemy pod uwagę ich cechy wrodzone, to możemy wyróżnić psy wystawiające oraz psy niewystawiające. W tej pierwszej grupie znajdują się wyłącznie wyżły, a w drugiej psy myśliwskie pozostałych ras. Nieco większą różnorodność zauważymy, gdy podzielimy psy myśliwskie według zakresu pracy i przydatności do różnego rodzaju polowań. Zgodnie z tym kryterium możemy podzielić psy na:

  • aportery – psy doskonale radzące sobie z aportowaniem postrzelonej zwierzyny – w tej kategorii znajdziemy m.in. labradora retrievera i golden retrievera;
  • gończe – psy przeznaczone do pogoni za zwierzyną – m.in. beagle, ogar polski;
  • norowce – psy, które dzięki budowie pyska (długi nos), są przystosowane do wypłaszania zwierzyny zamieszkującej nory    (zające, lisy) – m.in. .jamniki i teriery;
  • płochacze – psy myśliwskie idealnie nadające się do naganiania zwierzyny – m.in. płochacz niemiecki;
  • posokowce – psy mające predyspozycje do poszukiwania postrzelonej zwierzyny czarnej i płowej – m.in. posokowiec bawarski i posokowiec holenderski;
  • wyżły – psy tej rasy są wielofunkcyjne. Doskonale sprawdzają się jako psy aportujące, polujące w wodzie, wyszukujące zwierzynę.

Powyższy podział, choć najbardziej znany, nie jest jednak już ostatnim podziałem, z jakim możemy się spotkać w kontekście psów myśliwskich. Psy myśliwskie możemy bowiem jeszcze podzielić ze względu na predyspozycje danej rasy oraz rodzaj wytresowania. Niektóre rasy są wyłącznie jednostronne, co oznacza, że mają wykształconą lub wypracowaną tylko jedną cechę, która pomaga im w polowaniach. Inne zaś są wielostronne np. jamniki, czyli mogą przydać się nie tylko do wypłaszania zwierząt z nor, ale również do tropienia czy naganiania. Natomiast wyżły to psy wszechstronne, które doskonale radzą sobie w każdej sytuacji związanej z polowaniem.

Psy myśliwskie w domu – czy to dobry pomysł?

Patrząc na rasy psów myśliwskich, które zostały wymienione powyżej, warto zauważyć, że są na niej rasy psów, w których niejeden z nas znalazł swojego czworonożnego przyjaciela. Labrador retrievery czy beagle są uznawane za doskonałe psy do domów, w których są małe dzieci. Jamniki, ze względu na niewielkie rozmiary często stają się domownikami w niewielkich mieszkaniach w bloku. W naszych domach znajdziemy również teriery, wyżły czy posokowce i inne rasy myśliwskiej, o których wspomniano powyżej.

I choć z pewnością nie ma nic złego w tym, że psy te stają się domowymi przyjaciółmi, to należy sobie zdawać sprawę z tego, że ich posiadanie narzuca na nas pewne obowiązki. Jednym z nich są długie spacery, na których pies może sobie pobiegać. Powinien on mieć dużą swobodę, by wyszaleć się do woli, ale z drugiej strony, powinniśmy zadbać również o jego bezpieczeństwo. W tej roli doskonale sprawdzą się otoki oraz smycze dla psów, dzięki którym zadbamy o oba te elementy.