czy każdy pies potrzebuje szkolenia

Szkolenie psów – co to znaczy?

Szkolenie psów to temat, który zawsze wzbudza wiele kontrowersji. Jedni mówią, że ich psy nie muszą być szkolone, bo to nie małpy i nie muszą znać sztuczek Inni sądzą, że szkoleniu powinny być poddawane jedynie psy pełniące określone funkcje, np. psy przewodnicy, a ich domowy pupil tego nie potrzebuje. Prawda jak zwykle leży po środku, więc aby to wyjaśnić zobaczmy, co się kryje pod pojęciem szkolenie psów.

Szkolenie psów – co to znaczy?

Szkolenie psów to nic innego jak wyznaczenia psom granic i nauczenie ich odpowiedniego zachowania w konkretnych sytuacjach. Nie jest to zatem nauka chodzenia na dwóch łapach, odbijania piłki nosem czy wykonywanie innych sztuczek, które kojarzą nam się z pokazami cyrkowymi.

jaki pies potrzebuje szkolenia

Szkolenie psa to uczenie psa gdzie jest jego miejsce do spania, jedzenia, spokojnego stania podczas zapinania smyczy przed wyjściem na spacer i reagowania na wołanie, gdy chcemy by wrócił do nas po swobodnym bieganiu podczas spaceru. To również uczenie go, by nie skakał na wszystkich gości, którzy pojawiają się w domu i pokazania mu, którymi zabawkami może się bawić, a które ma zostawić, bo należą do dziecka. To tylko część zachowań, których możemy nauczyć psa, ale już te przykłady pokazują, że podstawowe szkolenie powinno dotyczyć każdego psa.

Kiedy zacząć szkolić psa?

Wielokrotnie spotykamy się z opinią, że psy powinny rozpocząć szkolenie w określonym wieku, bo wcześniej są na to jeszcze za małe. Jest to jednak błędna opinia, bo uczenie psa odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach powinniśmy rozpocząć od razu w dniu, w którym pies trafia do naszego domu.

Jeśli jest to szczeniak, to praca z nim na początku może być trudniejsza, bo pies będzie przede wszystkim chciał się bawić. Ale to również doskonały sposób, by to wykorzystać i nagradzać psa za pożądane zachowania zabawą jego ulubioną zabawką i brak zabawy, gdy pies zachowuje się inaczej niż tego oczekujemy. Zaletą szkolenia młodego psa jest też to, że szybko się uczy i nie ma utrwalonych zachowań, które chcielibyśmy wykorzenić.

Jeśli przyjmujemy starszego psa, to możemy napotkać na większe trudności, bo pies może mieć już utrwalone jakieś wzorce zachowania w określonych sytuacjach. Pozbycie się ich będzie wymagało większej cierpliwości, ale jeśli będziemy konsekwentni, to nasz wkład w szkolenie psa z pewnością się opłaci.

Szkolenie samodzielne czy pod opieką specjalistów?

Szkolenie psów to trudny i wymagający ogromnej konsekwencji i cierpliwości proces. Wymaga również sporej wiedzy, bo opiera się na zasadzie nagradzania pozytywnych zachowań i ignorowania niepożądanych. Często zdarza się tak, że niektóre zachowania niepożądane nieświadomie nagradzamy, np. w formie zwrócenia uwagi na psa, co on traktuje jako nagrodę i ciągle je powtarza. W razie takich kłopotów warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Istnieje wiele szkół dla psów, które oferują profesjonalną pomoc w szkoleniu czworonogów. Warto tam udać się nie tylko wtedy, gdy wydaje nam się, że pies nie reaguje na nasze próby wychowywania, ale również wtedy, gdy nie znamy się na zachowaniu psów i wolimy działać mając wsparcie specjalistów behawiorystów.