pierwsza wizyta u weterynarza

Pierwsza wizyta u weterynarza – jak się przygotować?

Wizyty u weterynarza to często spory pies dla psa. Idzie on do zupełnie obcego dla siebie miejsca, gdzie w powietrzu czuje zapach strachu innych zwierząt i gdzie obcy człowiek będzie wykonywał zwykle niezbyt przyjemne dla czworonoga czynności. Zobaczmy, jak przygotować psa na pierwszą wizytę u weterynarza.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do weterynarza?

Wizyta u weterynarza to jedna z pierwszych czynności, którą powinniśmy wykonać po przyjęciu pupila pod swój dach. Najlepiej by było, gdyby odbyła się ona jeszcze tego samego dnia, w którym pies trafia w nasze ręce, a jeśli nie ma takiej możliwości, to umówmy się na nią jak najszybciej po przyjęciu czworonoga.

Idealnie by było, byśmy umówili się na wizytę do weterynarza na konkretną godzinę, by pies nie musiał zbyt długo czekać na swoją kolej w poczekalni. Takie czekanie w miejscu, gdzie jest dużo innych zwierząt, a w powietrzu czuje się ich strach, nie wpłynie pozytywnie na stosunek psa do weterynarza.

Jak się przygotować do wizyty?

Wybierając się do weterynarza warto zabrać ze sobą psie smakołyki. Dzięki nim można złagodzić strach psa przed wizytą u weterynarza, nagradzając go, gdy zachowuje się odpowiednio. Niektórzy weterynarze mają również swoje przysmaki dla psów i częstują je nimi, by nawiązać nić porozumienia z psem i wywołać pozytywne skojarzenia z wizytą u lekarza.

Warto również poczytać o tym, jakie choroby genetyczne mogą zagrażać psom tej rasy, by w trakcie wizyty dopytać lekarza o szczegóły. Dobrze by było również dowiedzieć się, jakie psie akcesoria powinniśmy kupić, by jak najlepiej zadbać o swojego czworonoga. Jeśli pytań mamy sporo, to warto umówić się na oddzielną wizytę bez psa, by spokojnie porozmawiać z lekarzem i nie stresować pupila długim przebywaniem w gabinecie weterynarza.

Jak przebiega pierwsza wizyta u weterynarza?

Podczas pierwszej wizyty z psem weterynarz sprawdzi, czy pies rozwija się prawidłowo. Oceni stan sierści i sprawdzi, czy nie ma na niej pasożytów oraz sprawdzi stan uszu, zębów itp. Weterynarz sprawdzi również, czy szczeniak został prawidłowo odrobaczony przez hodowcę, a jeśli odrobaczenie nie zostało przeprowadzone, to poda lek przeciw robakom i zaleci dalsze postępowanie z odrobaczaniem.

W trakcie pierwszej wizyty weterynarz powinien również omówić z nami kalendarz szczepień oraz ustalić, które szczepienia dodatkowe byłyby zalecane. Polskie prawo wymaga, by każdy pies był zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Właścicielowi psa, który nie będzie szczepiony przeciw wściekliźnie grozi kara grzywny w wysokości 500zł.

Pozostałe szczepienia to wyraz naszej troski o zdrowie swojego pupila. Psom podaje się zwykle szczepionki przeciw nosówce, parwowirozie, wirusowemu zapaleniu wątroby oraz kaszlu kennelowemu. Warto wiedzieć, że można szczepić tylko odrobaczonego psa, dlatego podanie leków na robaki jest tutaj priorytetem.

Ile kosztuje wizyta u weterynarza?

Koszt pierwszej wizyty u weterynarza nie różni się od kosztu wizyt kolejnych. Cena zależy od kliniki, do której się udamy, ale zwykle zaczyna się już od 40zł za wizytę. Dodatkowe koszty są związane z lekami, które poda weterynarz oraz ze szczepionkami, które zostaną podane.