jak się przygotować do podróży z psem

Podróż z psem – jak się przygotować?

Wakacyjny wyjazd z psem wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz zadbać o psa w trakcie podróży, zabrać wszystkie niezbędne psie akcesoria oraz zadbać o odpowiednie dokumenty, które będą potrzebne w trakcie podróży. Zobacz, czego nie możesz pominąć, jeśli chcesz się dobrze przygotować do podróży z psem.

Dokumenty dla psa – co musisz zabrać w podróż?

Jednym z podstawowych dokumentów, o którym nie możesz zapomnieć wybierając się w podróż z psem, jest jego książeczka zdrowia. Są w niej zawarte wszystkie informacje na temat stanu zdrowia Twojego czworonoga, a przede wszystkim na temat szczepień, którym był poddany. Jeśli chcesz jechać za granicę, to przed wyjazdem sprawdź, jakie szczepienia są wymagane w kraju, do którego się wybierasz. Najistotniejsze jest szczepienie przeciw wściekliźnie, które jest obowiązkowe we wszystkich krajach europejskich.

Przy wyjeździe zagranicznym obowiązkowo powinieneś zaopatrzyć psa w paszport dla zwierząt, który możesz wyrobić w lecznicy weterynaryjnej. Warto również pamiętać, by wyposażyć psa w chip lub tatuaż identyfikacyjny. Tę sprawę również załatwisz u weterynarza.

Psie akcesoria w podróży z psem

Przed podróżą z psem powinieneś się również zatroszczyć o niezbędne akcesoria dla psa. Zabierz ze sobą dwie miski (jedną na wodę, drugą na jedzenie), szelki dla psa lub smycz, obrożę (najlepiej z adresówką), kaganiec i ulubione zabawki dla psa. Wybierając się w podróż z psem warto również zabrać papierowe ręczniki, woreczki na odchody i specjalne mokre chusteczki dla zwierząt.

Jeśli masz małego psa, to może on podróżować w transporterze przypiętym pasami do siedzenia. Większym psom przyda się mata dla psa do samochodu, dzięki której będą one miały komfort w trakcie podróży. Nie zapomnij, że one także powinny podróżować przypięte specjalnymi szelkami do pasów samochodowych.

Zapas wody i jedzenia

Pakując bagaże nie zapomnij o zapasie wody na czas podróży oraz karmy, nie tylko na podróż, ale i na pobyt na miejscu. Jest to szczególnie ważne jeśli masz wątpliwości, że w miejscu, do którego jedziesz, może być problem z kupieniem karmy, którą spożywa Twój pupil.

Nie karm psa bezpośrednio przed wyjazdem, bo nie każdy pies dobrze znosi jazdę samochodem i jazda zaraz po posiłku mogłaby się skończyć zabrudzeniem samochodu. Jeśli wiesz, że pies nie czuje się dobrze podczas jazdy samochodem, to zapytaj weterynarza o środki, które mogłyby złagodzić jego dolegliwości.

Warunki w czasie podróży

Podróż z psem przypomina nieco podróż z małym dzieckiem. W obu przypadkach powinieneś unikać godzin południowych, gdy trudno utrzymać niską temperaturę w samochodzie, robić częste postoje, by pies mógł załatwić potrzeby fizjologiczne i napić się wody. Należy również pamiętać o tym, by nigdy nie zostawiać psa samego w samochodzie. Mając to na uwadze zaplanuj podróż na wczesne godzinny poranne lub późno popołudniowe. Jeśli jest to niemożliwe, to zamontuj rolety przeciwsłoneczne, które pomogą ochronić psa przed słońcem i wysoką tempreturą.

Tak przygotowany możesz wyruszać w podróż z psem, która z pewnością dostarczy wszystkim niezapomnianych przeżyć i wrażeń.